אלי לס – ‘נוף פשוט’


יתרון יחסי. יש איזה הילת עבר סביב אלי לס. מין הסתם וההגיון שנולד הוא בשנות השבעים, אך מילותיו, שמות ועטיפות אלבומיו (גם אם לא הוא יוצרם) הולכים ברוח ובאוירה גם לשנים ישראליות מעשורים קדומים יותר מתוך התבוננות רגשית ושפה עכשוית. "כוכב מלא אכסניות" הראשון היה לואו פיי מוזר ונישתי שהכיל הקלטות שונות בסאונד ביתי ומלוכלך. "קישון" (בין אם זה נחל, רחוב או אפריים) השני הוא פנינת מופת המתבוננת ומלחינה את החיים האחוריים כאן באופן נדיר – מסוג האלבומים שיכולים להתגלות ולהיות מוערכים שנים אחרי צאתם. השלישי "אודות הנשר" מאשתקד עופף כבר גם מעל מחוזות אחרים – ברשמים ממזרח היבשת וגם ממערב ודרום הנפש היוצרת.
לאלי לס אין כנראה מגירות בבית וגם לא כיסים גדולים מידי. "נוף פשוט" האחרון הוא אלבומו הרביעי בחמשת השנים האחרונות וכמו אמני לואו פיי אחרים (מבחינת כמות ההקלטות עולה כדוגמה וויל אולדהם) לס מרגיש כותב ומקליט ללא הפוגות גדולות, אולי גם מהסיבה שאי אפשר אחרת מבחינתו, בניגוד לסוג אחר של אמנים (בלי שמות..) להם לוקח שנים של תהיות והתלבטויות בין אלבום לאלבום, עם הדגשה והקפדה על כל פרט ופרט שיכול להוביל למושג Analysis-Paralysis – יותר מידי בקרה על התוצאה= שיתוק יצירתי. בשני המקרים כמובן אין ערובה לכלום והתוצאות יכולות לנוע על כל מרחבה של הסקלה.

פרסת מידרון. עטיפת "נוף פשוט" מורכבת מקולאז'ים של חתכי תמונות המוסתרות ע"י פיתקיות וטקסטים, אך נותנות תחושת מסע, אויר פתוח וזרימה. המטוסים הידועים המופיעים באלבומיו הקודמים במילים מפציעים כאן על העטיפה במלוא הדרם ועתיקותם.
הנוף הגבעתי הירוק והפשוט בחזית העטיפה מוצג כאן בזוית של תשעים מעלות ההופכות אותו למידרון תלול (פשוט.. בטח). האלבום הוקלט כנראה באולפן ביתי ללא ציון שמות הנגנים.. כנראה לס בעצמו .

דרך עפר לכביש. "נוף פשוט" הוא האלבום הידידותי ביותר של לס. הקול שלו כמו מוקלט שכבה אחת קרובה יותר למאזין/ה ללא מיסוך, כמו גם נושאי חלק מהשירים הפותחים דלת באופן יותר חשוף וברור לתאים פרטיים יותר כמו משפחה. יש כאן ריבוי כלים יחסי כשהשימוש בקלידים ואקורדאון יותר דומיננטי מה שמוביל לסאונד יותר רך, בשל ועגול. הכנות שבאה מהקטעים מלבבת כשלס נאמן ומחובר לתחושותיו בין אם הם מנוסחות בפשטות ישירה או בפיתולים אסוציאטיביים. האווירה הכללית כאן מפויסת, טבעית, נושמת. בטן-ראש-לב יכולים ליצור שלושה שלישים..
כמעט מעל כל שירי האלבום יש שמיים. כחולים, מעוננים, סמיכים, נפגשים עם ים ונמצאים ככיפה מעל אותן ערבות, פרחים, אוהלים, גשרים ורמזורים הנמצאים כמילים חתוכות בשירים.אלי לס - ‘נוף פשוט’

"..מפליגה בתוך רמזור
 מרוח על כביש
 על דוושות עם בוץ
 כמוץ עף בשדה קוצי"


(מתוך 'מפליגה' )

פייד אין לשיר שכמו נדגם מקטע ארוך הרבה יותר. גיטרות משמחות בקטע נסיעה החולף על פני נופים אורבניים וירוקים, עם הדיקציה המוזרה של לס שנותנת את הערך המוסף כמעט בכל שיריו, ומהווה אולי את המשוכה שנראית הכי קשה למרות שבפועל היא לא. "המוזיקה שלי היא כמו עשב מכוסח" – מעיד לס על אמנותו בקטע, וכנראה זה דימוי מדויק ומטעה יחד, כמו כל הגדרה שלא התכוונה להיות כזו.

"מתוך ספר על אישה אני חושב
 על אשתי האהובה אני חושב
 שתמיד אומרת שלום לאנשים
 במין טוּב מתולתל תמים"


(מתוך 'הלק המגורד' )

הקטע הליניארי באלבום ואולי של לס בכלל הוא שיר אוהב ומקסים לאשתו, עם גיטרות רכות, קלידים וסיטאר (מסומפל?) שמדגישים את היכולת שלו לבצע גם קטעים נגישים, מתוך פתיחות פשוטה ונקיה. שירי זוגתו גם משתתפת בקולות רקע במספר קטעים.

"לאור היום על החוף
 אוכפים ורתמות
 אבוס הריסוס
 מול בגדי המלכות"


(מתוך 'וושינגטון' )

בלדת פסנתר מעורפלת המנציחה דקות. הודו ? יו.אס.אי ? העליות מהכנרת ? לא משנה . סוסים יש בכל מקום, והאהבה פועמת מעבר למקום וזמן. אנחנו זה מה שחשוב. הרגש העדין בפנים , גם אם מוסתר או עטוף.

איש טוב.  אלי לס פשוט פוגע בכל אלבומיו שדי שונים זה מזה בדקויות רבות . בתוך הבועה המיוחדת שלו שמאד מחוברת לאדמה, נופים ורגשות לס כותב מלחין ומתפתח כיוצר אמיתי ומיוחד. "נוף פשוט" הוא אולי האלבום הנח ביותר להתחיל את ההכרות עם לס, שפחות מסתיר את עצמו כאן. כובע, משקפיים, זיפים, מילה ספרותית, עצימת עיניים ואוהלים הם רק כסות למשהו אחר – קרוב, חברי, ישיר בדרכו, טבעי. לא ברור ? זה לא משנה..
המילים המסימות הבאות הם שילוב של ציטוט מהצגת ילדים ושלי :
"כל הדברים… כל הדברים… כל הדברים קשורים זה לזה. ראש לרגל, ים לחוף, ארץ לשבילו של החלב, מצב רוח אישי למצב רוח אנושי כללי. הפיכת אותה אבן במדבר השוכבת סטטית מאות שנים תשנה אולי משהו עדין , כמעט בלתי נראה בצד השני של הכדור. שינויי אמת קורים לאט.

האזנה לאלבום

אלי לס – 'נוף פשוט', פית/קית 2009.

תגים:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: